KV logo

20231026 093424 optimized

50 lat razem - kiedy to upłynęło? Tak wypowiadali się małżonkowie z gminy Oksa, świętujący w dniu 26 października br. swój Złoty Jubileusz.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele parafialnym w Oksie, którą w intencji Jubilatów odprawił ks. kan. Tadeusz Marczewski. Zwracając się do Jubilatów mówił: „…pozwolił Wam Bóg dożyć tego pięknego jubileuszu … Takich uroczystości nie przeżywa się często, nic więc dziwnego , że ten piękny jubileusz przeżywacie ze wzruszeniem i z powagą… w życiu jak i w małżeństwie jest jak w tajemnicach różańca, gdzie te radosne przeplątają się z bolesnymi… człowiek w momencie zawierania sakramentu małżeństwa staje się dla człowieka darem, mówiliście wtedy ślubuję, to więcej znaczy niż przysięga. To całkowita gotowość i zdecydowanie… - podkreślił proboszcz w swej homilii ……W dniu dzisiejszym kościół dziękuje Wam za Wasze wierne wypełnianie przysięgi małżeńskiej, za Waszą wierność Panu Bogu, za Waszą dobroć wobec ludzi spotkanych na drogach Waszego życia…. Sakrament małżeństwa udzielił Wam szczególnych łask potrzebnych do zgodnego współżycia, do chrześcijańskiego wychowywania dzieci… jestem przekonany, że jesteście szczęśliwi i błogosławieni, ponieważ wytrwale i odważnie współpracowaliście z łaską sakramentu małżeństwa….. Życzę Wam dużo zdrowia i długich lat życia ... niech ta Msza św. stanie się dla Was źródłem siły w dalszym pielgrzymowaniu …”

Dalsza część uroczystości odbyła się w „Leśnym Zaciszu” , którą rozpoczął Wójt Gminy Oksa Tadeusz Soboń, witając Szanownych Jubilatów oraz gości przybyłych na tę niecodzienną uroczystość.

Zwracając się do Jubilatów, powiedział: „ Minęło 50 lat od chwili, kiedy połączyli Państwo swój los, od kiedy z miłością i nadzieją powiedzieliście sobie nawzajem „TAK” i włożyliście obrączki. Przyrzeczenie to składali Państwo z ufnością, że będziecie dzielić dobre i złe chwile….. Mimo różnych przeciwności losu dotrzymaliście go. Było na pewno w ciągu tych długich lat wiele dni radosnych i pięknych. Było też może i wiele dni smutnych, przykrych a nawet tragicznych. Wszystkie te przeżycia – radości i smutki, troski i obowiązki – związały Was jeszcze bardziej. Daliście z siebie wiele rodzinie i społeczeństwu…. Dziś ja w imieniu społeczności Gminy Oksa mam zaszczyt podziękować Wam za to……„ Państwo i społeczeństwo potrzebuje nie tylko ludzi młodych i czynnych zawodowo…– mówił Wójt Gminy Oksa Tadeusz Soboń. … Potrzebni są także starsi, dojrzali i doświadczeni. Szczególnie Ci, którzy swoim postępowaniem zasłużyli na szacunek całej społeczności. Wy jesteście takim wzorem – autorytetem, drogowskazem pod wieloma względami”

                Następnie został odczytany list gratulacyjny od Pana Wojewody Świętokrzyskiego przez Panią Annę Król - Dyrektor Wydziału Organizacji i Kadr UW, w którym zawarto piękne przesłanie: „ … Nie ma nic piękniejszego niż z całego serca dawać siebie swym najbliższym. Nie ma większego szczęścia niż spędzić z ukochaną osobą w zdrowiu i radości całe życie. Państwu udaje się dokonywać rzeczy dla wielu niemożliwej – przeżyć ze sobą w miłości wiele lat. Wasza postawa jest dowodem dojrzałości. Pokazuje nam, że każdego dnia powinniśmy być dla siebie coraz lepsi i otwarci na potrzeby innych.”

Aktu dekoracji medalami nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej dokonał Pan Wójt Gminy Oksa Tadeusz Soboń.

 1. Bodzioch Irena i Jan
 2. Borówka Zofia i Stanisław
 3. Dąbrowscy Maria i Marian
 4. Fraś Krystyna i Zenon
 5. Ganczarek Maria i Bogusław
 6. Gołuccy Halina i Stanisław
 7. Jachimoscy Marianna i Jan
 8. Konieczni Zofia i Henryk
 9. Kwapień Janina i Zdzisław
 10. Łata Alfreda i Józef
 11. Radziejewscy Marianna i Jan
 12. Smolarek Teresa i Witold
 13. Starzyńscy Marianna i Zdzisław
 14. Turek Alina i Jan
 15. Turek Zenona i Marian
 16. Widurscy Maria i Kazimierz
 17. Zapart Barbara i Jan

Z rąk Przewodniczącego Rady Gminy Pana Krzysztofa Kolekty, Dyrektor Wydziału Organizacji i Kadr UW Pani Anny Król, Sekretarz Gminy Oksa Pani Jolanty Wróbel, Skarbnik Gminy Pani Anny Małek oraz Kierownik USC Pani Magdaleny Grzyb Jubilaci otrzymali dyplomy, kwiaty oraz upominki.

Przy lampce szampana i akompaniamencie Pana Rafała Bednarczyka zostało odśpiewane tradycyjne „Sto Lat”.

Pytani Jubilaci o receptę na tak długie szczęśliwe pożycie twierdzili jednogłośnie: wierność, miłość, zaufanie, tolerancja a także brak kłótni o rzeczy nieistotne i dążenie do zgody.

Specjalnie na tę okazję jedna z Jubilatek Pani Zofia Borówka napisała dla wszystkich Jubilatów wiersz:

Złote Gody

Pół wieku w małżeństwie to duże wyzwanie

Gratulujmy sobie Panowie i Panie!

Niełatwe zadanie wciąż wykonujecie,

Dając przykład dzieciom- rodzina w komplecie.

Nie zawsze sielanka.

Choć czasem nam brakło - życiowej mądrości,

To ciągle wzniecamy ten płomień miłości.

Pomimo zakrętów i życiowych burz

Wciąż tworzymy rodzinę i już !

Przekażmy pałeczkę młodym pokoleniom

Jeśli się pobiorą niech związek docenią.

Bo życie jest piękne tym bardziej we dwoje

gdzie jest zaufanie i rodzinne nastroje.

Drodzy Jubilaci, to jeszcze nie koniec,

Bo życie trwa dalej choć już dobrze z górki.

Dziś pijmy szampana i cieszmy się chwilą

dzisiejszym spotkaniem, atmosferą miłą.

Życzymy Szanownym Jubilatom trwania w tej pięknej miłości i wyrażamy głęboki szacunek za pokonanie trudów jakie życie przynosi każdej rodzinie.